MOC 2010 Sports Awards

National Sector

 MOC Awards
In 2010 the Men’s National Handball Team was presented with the MOC Bronze Award for its achievement in the 2009 IHF/EHF Men’s Challenge Trophy held in Malta. Malta placed second in the group.

MOC Sports Awards 2010 – MOC Sports Awards Announced

Malta Independent Sunday, 5 December 2010, 

The MOC Sports Awards were announced yesterday in a Gala Night organised by the MOC.During the presentation Joanna Agius, Peppi Grech, Anthony Pellegrini Petit, Robbie Scerri, and Lawrence Xuereb were new entries in MOC’s Hall Of Fame.

The full list of awards is as follows.

Gold :

Basketball – Sarah Pace, Bever Lee Zammit, Joselle Cardona, Rebecca Brincat Thoresen, Stephanie De Martino, Ashleigh Vella, Christina Grima, Leanne Sciberras, Josephine Grima, Elena Cassar.

Horse Racing – Francis Cassar, Karl Caruana, Alan Agius, George Attard, Charles Camilleri, Anthony Demanuele.

Table Football – Massimo Cremona, Mark Gauci, Joseph Borg Bonaci, Samuel Bartolo, Charlie Aquilina, Derek Conti, Massimo Cremona.

Tenpin Bowling – Sue Abela

Triathlon – Danica Bonello Spiteri, Dermot Galea, Mark Zammit.

Silver :

Sailing Jaru Crew – Andrew Calascione, John Ripard, Sebastian Ripard, Daniel Calascione, Thomas Ripard, Marc Calascione, Sam Pizzuto, Luke Scicluna, John Santy, Jordan Smith.

Shooting – Clive Farrugia, Darren Vella, William Chetcuti

Table Football – Mark Gauci

Tenpin Bowling – Sue Abela, Tiziana Carannante, Justin Caruana Scicluna, Dennis Mercieca

Triathlon – Mark Zammit

Bronze :

Basketball – Peter Michael Shoults, Roderick Vella, Isaac Tanti, Nigel Sultana, Joshua Darryl Jackson, Dirk Schembri, Kristin Paul Baldacchino, Addison Bonnici, Samuel Deguara, Michael Naudi, Steve Schembri, David Bugeja

Canoe – Christopher Camilleri, Nicola Borg Costanzi

Handball – Matthew Delicata, Alex Depilato, Jacques Friggieri, Mark Gilson, Alec Invernizzi, Christian McClean, Andrew Mifsud, Clinton Mifsud, Philip Mifsud, Peter Naudi, Ian Psaila, Matthew Psaila, Andrew Said, Daniel Tabone, Joseph Tanti, Ian Turban.

Sailing – Artie Crew – Kurt Casapinta, John Cachia, Jan Rossi, Peter Valentino, Christian Ripard, Matthew Gusman, Lee Satariano, Isaac Borg

Triathlon – Dermot Galea, Danica Bonello Spiteri, Keith Galea, Fabio Spiteri

Athletics – Rebecca Camilleri

Shooting – Eleanor Bezzina

Tennis – Kim Cassar

Special Merit :

Judo – Jeremy Saywell

Pool – Chris Tabone

Shooting – Nathan Lee Xuereb,

Lee Micallef

Mount Everest – Marco Cremona, Gregory Attard, Robert Gatt

Waterpolo – Stevie Camilleri

Football – Andre Schembri

Hall of Fame :

Joanna Agius, Joseph (Peppi) Grech, Anthony Pellegrini Petit, Robbie Scerri, Lawrence Xuereb


Print Friendly

the official website for handball in Malta